Wolna energia #9 – Elektrownia wyporowa i wykorzystanie ciepła ze ścieków – Adam Łabędzki

More videos
Views
   

Adam Łabędzki prezentuje zasady działania elektrowni wyporowej oraz sposoby wykorzystania energii cieplnej ze ścieków.

Wykład został zaprezentowany podczas Konferencji Wolnej Energii, 18 września 2016.

14 komentarzy

 • JotPe
  Reply

  Ojojoj… Ktoś Pana Adama wpuścił w maliny 🙁
  Sam przecież mówi, że nie jest fizykiem 🙂
  Ale do rzeczy, odniosę się jedynie do dwóch kardynalnych spraw:
  Twierdzenie, że z 1000 litrów wody można odzyskać 100 kWh energii jest kpiną. W 1000 litrach wody można zmagazynować 100 kWh energii przy założeniu, że ogrzejemy ją do wrzenia (100 st. C).
  Nie da się odzyskać 100 kWh czy 120 kWh energii z 1000 litrów wody o temperaturze 30 st. C. Nawet gdyby ją schłodzić z 30 st. C do 0 st. C przy sprawności odzysku 50% (bardzo dobrym), to wyjdzie ok. 15 kWh.
  Elektrownia wyporowa. No tutaj to już jest jazda po bandzie 🙂
  Skąd ma brać się ta dodatkowa energia? I to w ilości 26 krotnie większej na wyjściu (104/4=26). A tak w ogóle… Po co zanurzać to w wodzie? Postawcie to na wolnym powietrzu (będzie Latwiej i taniej) i wtedy dmuchajcie „kubełki” powietrzem, bez pokonywania oporu wody… A tak poza tym, jest Pan sympatycznym, zakręconym człowiekiem i napiłbym się z Panem i pogadał o czymkolwiek, tylko nie energetyce 🙂

 • dr Wiewiórczak
  Reply

  Wszytsko fajnie, ale ci ludzie nie zauważają, że ich pomysły są bardziej energochłonne i kosztowne niż zakładane oszczedności. To jest wynalazczość dla samej sztuki. Policzcie lepiej ile tracicie prądu i czasu na te tcze gadanie i jałowe rozmyślania.

  • Tomek
   Reply

   Drogi Xenomorphie,
   Ależ zrobić „się da”, natomiast strata energii potrzebnej do sprężenia powietrza (zakładając sprawność poniżej 100%) nie zostanie nawet skompensowana przez wyporność pojemników na to powietrze. Im wyższy słup wody, tym większe ciśnienie powietrza potrzebne do wypchnięcia wody z zalanego pojemnika.
   Wyjaśnij proszę skąd weźmie się nadwyżka energii zakładając układ zamknięty. Najlepiej poprzyj wzorami. Chętnie poczytam.

  • Marek
   Reply

   Ależ ty się nie żenuj. Weź zrób i sprawdź osobiście, a następnie zaprezentuj.
   W przeciwieństwie do pana muzyka, mam własną pompę ciepła i mogę sprawdzić doświadczalnie COP w funkcji różnicy temperatur.

   W elektrowniach pracują ludzie zaznajomieni z techniką, w przeciwieństwie do pana muzyka. Zrzucają ciepło odpadowe niskotemperaturowe między innymi do chłodni kominowych. Nie dlatego, że nie umieją go odzyskać, tylko dlatego, że nie ma rozsądnego sposobu zagospodarowania tego ciepła.

   Jest coś takiego jak bilans i należy go zrobić. To że coś można zrobić, nie znaczy jeszcze, że jest to opłacalne.

 • Marek
  Reply

  Może niech pan się zajmie muzyką, bo o technice nie ma pan pojęcia.
  Idea perpetum mobile na którym opiera się ta rura, jest znana od co najmniej kilkaset lat, ale zawiera błąd logiczny. Zbudować można, działać jednak nie będzie.

 • Marek
  Reply

  Schładzanie ścieków do 0 stopni jest bez sensu. Idea odzysku ciepła ze ścieków jest mi znana od ponad 30 lat. Natomiast jest prozaiczny problem techniczny.
  Ścieki niosą ze sobą różne ciała stałe zabijające wymiennik ciepła.
  Koszty oczyszczania wymiennika zabijają cały zysk z wyższej temp. początkowej.
  Generalnie nie jest energetycznie opłacalne odzyskiwanie ciepła z przemiany fazowej.
  Sprawność pompy ciepła jest bezpośrednio związana z różnicą temperatur między dolnym źródłem ciepła i odbiorem. Im ta różnica jest mniejsza tym większa sprawność grzania i mniejsze zużycie energii elektrycznej, za którą musimy zapłacić.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>