Kluczowe czynniki wpływające na koszt budowy domu – Barbara Wojtkowska

More videos
Views
   
 • jak ważna jest lokalizacja domu na działce
 • jakie błędy najczęściej ludzie popełniają budując dom
 • dobrzy architekci nie są cenieni w Polsce
 • czy kopuły są dobre czy niedobre
 • projekty w pakiecie
 • zniżka w sklepach, do których przyjdziesz z architektem
 • architekci sławni na forach internetowych
 • czy budynki ze słomy gniją
 • wpływ organizacji pracy na koszty budowy
 • o piecu rakietowym
 • o pompach ciepła
 • energetyka ludzi urodzonych w różnych dziesięcioleciach
 • czy Chińczycy zdradzają swoje tajemnice Feng-Shui

www.Ekocentrycy.pl

17 komentarzy

 • Gabi
  Reply

  Proszę o pomoc, czy na ściany z silki nozna położyć tynki gliniane? Czy macie jakieś doświadczenie?
  Będę wdzięczna za radę.

 • Bobas
  Reply

  Rozumiem, że każdy z zainteresowanych budownictwem podejmuje arbitralne decyzję.
  Ale w nadchodzących latach jest przygotowywana ” rewolucja budowlana” przez rządzących. Więc proszę, żebyście nie czuli się zbyt zaprzegnięci do wykonywania ” brudnej roboty” . Mimo że nieświadomie może ją wykonujeci.

 • Pingback: Kluczowe czynniki wpływające na koszt budowy domu - Okrągłe Miasteczko | Domy Kopuły SmartCity Cohousing

 • Piotrek
  Reply

  Dan Winter podał kiedyś prostą metodę sprawdzenia czy architekt ściemnia czy nie: postawienie rośliny w środku wybudowanego obiektu i zobaczenie czy ona zdrowieje czy marnieje. Bajdurzenie o powiązaniu horoskopu z domem i zdrowotności kopuły mówi samo o sobie. Prawdziwymi kosztami są wszystkie przymusowe pozwolenia, atesty, ekspertyzy w imię rzekomego dobra klienta, a reszta to szczegół do tego słonia w składzie porcelany.

  • Barbara
   Reply

   Dan Winter jest jednym z moich licznych nauczycieli, zaprosiłam go zresztą pięć lat temu do Polski, i w Krakowie odbyło się seminarium z jego udziałem.
   Rzeczywiście to prawda, że roślina może być dowodem na zdrowotność budynku, a budynek musi spełnić wiele specyficznych kryteriów, aby mógł być nazwany „zdrowym”.
   Spełnienie tychże kryteriów przy fatalnym polskim prawie budowlanym graniczy z cudem , ale jest dla mnie łatwiejsze niż walka z ignorancją przeciętnych, polskich inwestorów, nawet tych „obudzonych”.
   I trudno tu właściwie winić kogokolwiek za brak edukacji, pozostaje znowu obwinianie systemu..
   Po latach prania mozgów trudno jest przecięnemu Polakowi uwierzyć, ze kierunek frontu domu , czy moment jego postawienia mogą mieć jakikolwiek wpływ na losy i zdrowie mieszkańców, o oddziaływaniu proporcji już nie wspomnę. Powiazanie zdrowia ludzkiego organizmu z jego otoczeniem jest zbyt wielka abstrakcją zapewne, bo hasła o jedności człowieka i wszechświata łatwiej się czyta na FB , niż stosuje w praktyce.

   Moje „bajdurzenie” opiera się na długich latach studiów i doświadczeniu, a wiedza dotycząca budowania jest szeroka i wielopoziomowa, dotyka fizyki kwantowej , biologii, psychologii czy astrofizyki , trudno ją więc przekazać w ciągu jednej godziny ..

 • Anja
  Reply

  Bardzo podoba mi sie ten wywiad i podejscie 'zachodnie’ Barbary. Bardzo bym chciala, aby w Polsce mozna bylo powiezyc projekt architektowi i miec z gory zaplanowana kosztowo i czasowo budowe. Zupelnie nie rozumiem tego, ze z jednej strony w zyciu zawodowym tzw. manager projektu jest bardzo powazany, a w zyciu prywatnym jest problem z uznaniem specjalisty i holduje sie przedsiewzieciom DIY w kwestiach wymagajacych fachowego podejscia. Ja bardzp chetnie oddam dowodzenie architektowi, ktory wszystko z gory zaplanuje i dopilnuje wykonania, a ja bede sie przygladac jak domek rosnie bez niepotrzebnych stresow. A co do ceny to jakby popyt byl wiekszy i to i wiecej architektow by takie uslugi oferowalo i ceny bylyby nizsze. Ja aktywnie szukam architekta i wykonawcy domu kopulowego i jak dotad znalazlam jednego w calej Polsce. Pani Basiu czy z kopulami ma Pani doswiadczenie, bo z tego wywiadu to nie wynika?

  • Barbara
   Reply

   Święte słowa z tym brakiem potrzeby angażowania specjalistów, ale to chyba już taka polska cecha. „Polak potrafi” sam wszystko zrobić , no to i dom wybuduje :).
   I nie byłoby z tym większego problemu , bo nasi dziadowie z pomocą lokalnego cieśli też domy sami budowali, i były to najczęściej domy z drewna, gliny i słomy,
   ale po pierwsze – wszechobecna była wiedza oparta na tradycji, doświadczeniu, zdrowym rozsądku i wyłącznie naturalnych materiałach ,
   a po drugie -prawo budowlane nie istniało .
   Z kopułami doświadczenie mam, za parę dni na naszej odnowionej stronie pokaże parę koncepcji domów kopułowych, rownież w wersji ekonomicznej ..

 • Barbara
  Reply

  Zacznę może od tyłu (komentarzy) -dla problemu odległości architekta od miejsca budowy (w przypadku projektów domów na drugim końcu Polski) istnieje bardzo dobre i proste rozwiązanie – po prostu poprowadzenie warsztatów w trakcie najtrudniejszych i najważniejszych etapów budowy, np. wypełniania ścian słomą i montażu elektryki , a potem tynkowania gliną. A ludzie uczący się i płacący na warsztaty rekompensują przynajmniej częściowo koszty nadzoru.
  I nie tylko ja to stosuję.. Generalnie wszyscy projektanci wyspecjalizowani w specyficznych technologiach krążą po świecie i jeżdżą tam gdzie są potrzebni.
  Nie mogę zgodzić sie z tym ze architekci pracują tylko dla milionerów . Jest taka zasada, której nauczył mnie prof. Pieniądz na pierwszej lekcji historii sztuki na krakowskiej ASP – tylko 2% społeczeństwa potrzebuje architekta lub designer’a do projektów domów, i ma to więcej wspólnego z ich wysoką świadomością i potrzebą estetyki niż z ich zamożnością.
  No i nieprawdą jest, że każdy dom postawiony metodą gospodarczą jest tańszy. Musimy przeciez brać pod uwagę również cenę czasu budującego dom, a także możliwe kosztowne wpadki i pomyłki budowlane, no a poza tym dom domowi nierówny ..Tylko w przypadku domów strawbale może to być prawda, jeśli chodzi o wypełnienie ścian i tynkowanie , biorąc pod uwagę obecne ceny ekip 🙂

 • Ania
  Reply

  Jak zwykle ciekawy wywiad.
  Pozwolę sobie dorzucić kilka uwag do tego co powiedziała Pani Wojtkowska.
  Otóż na zachodzie architekci, dekoratorzy wnętrz wszelcy pośrednicy cieszą się popularnością ponieważ społeczeństwo jest wygodne, zabiegane, pozbawione własnej opinii, wtedy na pomoc przychodzą eksperci z gotowymi propozycjami.
  Porównam to do oddania dzieci do różnych placówek wychowawczych bo rodzice muszą biegać i zarobić na życie lub budować swoją karierę.
  Owszem są tacy którzy korzystają z ekspertów i pod ich okiem powstaje profesionalny projekt idywidualny jednak tu mówimy już o milionerach.
  Od zawsze wiadomo że dom postawiony techniką gospodarczą jest przynajmniej o połowe tańszy niż dom postawiony przy użyciu ekipy budowlanej.
  Stawiając dom na pomorzu a zamawiając usługi u architekta (która zajmie się wszystkim) mieszkającego w innym województwie do ceny projektu idywidualnego trzeba doliczyć każdy dojazd architekta na budowe lub do urzędów pamiętajmy że architekt nie ma znajomości we wszystkich urzędach czy sklepach budowlanych w całej Polsce.
  Doma jeszcze że projekt idywidualny kosztuje średnio 100zł za metr kwadratowy, więc 100m2 domu kosztuje 10tys zł.
  Jak widać uzasadnień dlaczego ludzie w Polsce rezygnują z usług architekta po skończonym projekcie jest wiele.

 • Conrad
  Reply

  Barb mowi ze domy kopulowe sa tansze i fachowcy sie nie znaja. Wiec niech mi Pani wyjasni jak w warunkach domowych wygiac belke w luk do kopuly np. 15m srednicy. I to ze nie madachu to tez
  przekret. Jesli bede chcial kopule przykryc dachowka bitumiczna albo gontem to musze tym przykryc.
  cala kopule, wiec mozna powidziec ze cala kopula jest dachem, a miejce w srodku kopule jest jakby poddaszem. Owale w calym domu powoduja dodatkowe komplikacje a tym samym koszty Najlepiej zeby kobiety nie dyskutowaly o detalach w budownictwie bo to conajmniej dziwnie brzmi. Moje zdanie jest takie ze caly ten NEW AGE zglupial na punkcie pseudo ekologii i komplikuje wszystko ponad jakiekolwiek granice. Sciany ze slomy i glina w domu, to tak ma wygladac
  budownictwo w nowej erze? Wychodek na zewnatrz, a potem tym podlewac warzywa.Komus sie ostro pomieszalo w glowie od tej „duchowosci” i byciem „cool”

  • Barbara
   Reply

   A kto mówi o wyginaniu belek ? krzesła thonetowskie robi się z giętego buku, ale nie konstrukcje kopuł.
   Zadziwiający pomysł ! Gratuluję 🙂
   W tej wypowiedzi jest właśnie świetnie pokazany powszechny problem ignorancji na temat eko-budownictwa i ekologii , i nie chcę tu wcale Piotra obrazić , po prostu sporo ludzi podobnie myśli.
   Głównym motywem większości trafiających do mnie osób nie jest ekologia i chęć posiadania zdrowego domu, tylko względy ekonomiczne, bo glina i słoma kojarzą się z mniejszym kosztem budowy, co niekoniecznie jest prawdą.
   Tak więc tynki z gliny mogą wyglądać pięknie i nowocześnie, a jakości powietrza we wnętrzu domu jaką pozwalają uzyskać nie da się niczym innych zastąpić (być może tylko szlachetnym tynkiem wapiennym) i może mieć to ogromne znaczenie dla np. komfortu życia rodziców alergicznych dzieci.Można też te tynki wykonać samodzielnie z wykopanej na działce gliny, ale trzeba się tego najpierw nauczyć.
   Dachówka bitumiczna za to -do najzdrowszych i naj-ekologiczniejszcych nie należy i po co ma być zresztą położona na dachu kopuły, skoro istnieje parę innych świetnych rozwiązań?
   Kobiety z kolei, jeśli już zostaną architektami czy designer’ami miewają wiele pomysłów na to, jak wybudować mniej konwencjonalne kształty łatwo i za dobrą cenę, i tym właśnie różnią się od męskich laików, którzy na polskich budowach zazwyczaj rządzą :).
   A jeśli zdrowe budownictwo ma coś wspólnego z New Age, to większość naszych przodków do tego ruchu musiała należeć …i tylko powiązania wychodka z duchowoscią nie będe dzis tłumaczyć…

  • Barbara
   Reply

   Najistotniejszym czynnikiem zmniejszającym szkodliwość radonu wewnątrz domu jest dobra wentylacja. Zagłębienie budynku w ziemi nie jest tutaj tak istotne, o ile wentylujemy dokładnie warstwy przy podłodze.
   Prawdopodobnie zadaje Pan to pytanie w odniesieniu do ziemianek /earthship’ow ?
   Otóż w oryginalnej koncepcji earthship Mike’a Reynoldsa ich integralną częścią są zaczynające się tuż nad podłogą długie kanały wentylacyjne, prowadzące ze środka budynku poza nasyp ziemny. (Nie spotkałam tego co prawda w Czeskim Zemelod , który jest prawdopodobnie jednym z najmniej udanych realizacji Mike’a ).
   W przypadku podwyższonego stężenia radonu występującego na terenach, na których planujemy budowę ważne jest usuniecie wierzchnich warstw gruntu, zwłaszcza warstw skalnych i zastosowanie w projekcie wentylowanej pustki podpodłogowej. Jest to dość proste rozwiązanie w projektach domów o konstrukcji drewnianej. Proponujemy takie rozwiązanie standardowo w naszych projektach architektonicznych, niestety napotyka się to często z oporem inwestorów i wykonawców, wynikającym zapewne z niewiedzy i nieznajomości tej problematyki w społeczeństwie.
   W powojennym budownictwie w Holandii pustki podpodłogowe, powiększone do wysokości ok. 1m są od wielu lat obowiązkowe. Tam tez stężenie radonu jest spore, zwłaszcza na terenach z dużą zawartością gliny, występującej wzdłuż wielkich rzek.
   Radon jest pierwiastkowym znajdowanym w materiałach budowlanych takich jak cegły, pustaki , i cement, a więc jego stężenie (szkodliwe dla zdrowia) może być spore we wnętrzu domu nawet na terenach o niewielkiej zawartości radonu w wierzchnich warstwach skalnych .
   Następne dobre rozwiązanie neutralizujące jego szkodliwość to zastosowanie wykończenia wnętrz domu naturalnymi , jak najmniej przetworzonym materiałami.
   Tynki gliniane i wapienne są świetnym neutralizatorem czynników promieniotwórczych.
   Następnym- „czyszczącym” powietrze materiałem jest wełna owcza, której właściwości pozwalają pochłonąć ogromne ilości wszelkich, szkodliwych dla zdrowia emisji, występujących w naszych domach.

   • Maciej
    Reply

    Dziękuję. Byłem przekonany, że radon występuje tylko w głębokich, niewentylowanych piwnicach, oraz w gruncie mocno związanym z podłożem skalnym. Nie sądziłem, że wzdłuż rzek, na glinie może tez występować.

    1) i co dalej z tą wełną, utylizować po jakimś czasie?
    2) skoro w eartshipach warto odprowadzać powietrze z gruntu poza budynek, to jak można naturalnie podnieść temperaturę w pomieszczeniu jeśli zagłębiona pod budynkiem wentylacja skierowana do pomieszczenia mogłaby dać minimalny odzysk ciepła zimą z gruntu, a latem stabilizację przed upałami?

 • Robert
  Reply

  Droga Barbaro. Zdziwił mnie fakt Twojej wypowiedzi na temat piecy rakietowych. Przecież widziałaś śliczny akumulacyjny piec rakietowy obudowany kaflami, który miał drzwiczki z szybą, przez którą można widzieć ogień… Rozmawialismy rowniez o piecach rakietowych, w ktorych raz dziennie dokladasz drewna… Miej prosze swiadomosc, że takie wypowiedzi moga wprowadzac ludzi w błąd…

  • Barbara
   Reply

   Drogi Robercie, przyznaje ze dość niefortunnie to wypadło z piecami rakietowymi, zwłaszcza że
   – Primo -chciałam 'napluć’ bardziej na tradycyjne juz kominki z rozprowadzaniem ciepła (których kanały izoluje sie fatalną dla płuc wełną mineralną.a wiekszość ciepła ucieka do komina) albo bezsensowne kominki z płąszczem wodnym, niz na dobrze wykonane piece rakietowe , Ale a wyszło inaczej ,wiec przepraszam jesli cię uraziłam.
   Secundo -na pewno nie mialam na mysli cudnej Lucynki, obłożonej kaflami z kaflarni Zduny , i twoch innych dzieł. Weż pod uwagę,że nie tylko ty piece rakietowe budujesz .
   Najważniejsze jest uważam to, zeby ogrzewanie dobrac do stylu życia mieszkancow domu.. A czesto sie zdarza wsrod niedoświadcznych inwestorów, że ulegają bezkrytycznie różnym modom i zmieniaja podjete juz raz decyzje budowlane jak chorągiewka na wietrze , nie zdajac sobie sprawy z konsekwencji .

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>