Domy Open Source i wioska kopułowa w Polsce – Marcin Vam i Artur Nowacki

More videos
Views
   

Marcin VaM3– czym jest projekt związany z kopułami Open Source
– kampania na Kickstarter
– badania techniczne projektu
– sposoby zabezpieczeń przed mikrofalami
– co jest bezpłatne a co jest płatne
– ludzie bezinteresownie robią niezwykłe rzeczy
– obniżenie ceny poprzez wykorzystanie prefabrykatów
– jakie parametry muszą zostać sprawdzone podczas badania
– w jaki sposób można sprzedać taki dom

Kontakt do Marcina: pollechicki@gmail.com
Facebook.com/Pol Lechicki
Facebook.com/OSdome.org

29 komentarzy

 • Tosz
  Reply

  Swietnie,swarog świeci dla Słowian. Cudowne rozwiązania,gdyby coś to mogę się zająć ogronictwem, a kopuła to jest kosmiczne marzenie. Koki dużo dobrobytu spływa i mieszka w sercach ciałach i duszach, wszystko i wszyscy ,ci sam się połączą, pozdrawiam Tochun

 • Anna
  Reply

  Bardzo interesujacy projekt, aczkolwiek bardzo malo informacji dotyczacych : jak ten projekt ma byc zrealizowany, z jakich materialow budowlanych i konstrukcji calego budynku. To tylko Idea i pomysl czegos co do konca nie wydaje mi sie przejrzyscie przekazany odbiorcy. Malo kontretnych informacji. A przede wszystkim mniej obrazliwych komentarzy dotyczacych wygladu innych narodow i kultur. Spodziewac sie mozna po tworcach takiego pieknego pomyslu troszke wiecej kultury i toleracji. Zycze powodzenia w realizacji projetu i dobrej energii.

  • Alex
   Reply

   Kolego, wymyśliłeś sobie problem, nękasz Marcina i mnie mailami. Masz żal, że nie skonsultowali się z Twoim stowarzyszenieniem i teraz pośrednio kombinujesz aby współpracowali z Tobą próbując zdyskredytować ich publicznie. Bez sensu! Jeśli im nie ufasz to się z nimi spotkaj i omówcie szczegóły.

    • Alex
     Reply

     Barbara Wojtkowska na razie nie bierze w tym udziału, bo komponenty będą prefabrykowane, trzeba opracować rodzaj materiału z jakiego domy będą budowane i sposób ich produkcji. Na razie nie ma konkretnej współpracy z architektami, a jedynie konsultacje. Najważniejsze będą badania inżynierskie. To jest dopiero początek. To są dopiero rysunki. Jeszcze nic konkretnego nie ma. To było powiedziane w wywiadzie.

     • Paweł

      jak dziecko Cie podeszli, a ty spiski światowe analizujesz 🙂 litości. poczytaj o wytrzymałości na zgniatanie betonu konopnego bądź innych materiałów naturalnych, badań jest wiele.

     • Alex

      Kolego Paweł, zachowujesz się niegrzecznie, bo piszesz komentarze do nagrania, którego nie zrozumiałeś. Powtarzam, że „beton konopny” tutaj, to tylko hasło-klucz, to tylko przykład materiału, który wymienili, że MOŻE ZOSTAĆ ZASTOSOWANY. Zastosowany, to nie znaczy, że będzie zastosowany do konstrukcji nośnych, tylko do dowolnych innych jeśli tak zdecydują. Jeżeli powiem, że do budowy domu użyję farby różnych kolorów, to nie znaczy, że z tych farb będę budował ściany nośne, tylko zastosuję je do czegoś innego. Tutaj masz dowód, że wiem czym jest „beton konopny”: http://porozmawiajmy.tv/czym-jest-beton-konopny-ekocentrycy
      I proszę oglądnij wywiad z Marcinem i Arturem jeszcze 20 razy, abyś w końcu zrozumiał o czym oni mówią.

 • Marek
  Reply

  200 tys PLN za stan surowy zamknięty z bardzo ograniczonym prawem własności.
  Moim zdaniem to bardzo drogo.
  W technologiach tradycyjnych można wybudować stan surowy zamknięty taniej.

  Panowie nie wspominają o tym, kto będzie właścicielem działki. Jest to o tyle istotne, ponieważ właściciel działki jest też właścicielem budynku i może go sprzedać komu chce.

 • Vamos
  Reply

  Szczytna idea, oby więcej takich powstawało. Dziękuję panowie za Wasz pomysł i życzę sukcesu, mam chęć się przyłączyć, na planie duchowym jestem z Wami.

 • Marcjan
  Reply

  Projekt zapowiada się znakomicie i to w dodatku w pełni Polski, Słowiański. Cena szacunkowa za tak duży dom oczywiście jest atrakcyjna ale jak DAriuszES uważam, że to i tak cena zaporowa dla wielu polskich rodzin i ryzyko wdeptywania w kredyt. Domy o połowę mniejsze i tańsze będą dla Polaków najatrakcyjniejsze.

 • DAriuszES
  Reply

  200 tys. złotych za dom o powierzchni 250m2 to bardzo dobra cena, ale obawiam się że dla typowej słowiańskiej rodziny nie obejdzie się bez kredytu w banku. Dodatkowo cena rośnie bo większość z Nas nie posiada działki budowlanej. Czy nie można tego projektu dostosować do polskich realiów? Mam na myśli mniejszą kopułę (np. 80m2) za cenę do 100 tys.

 • Paweł
  Reply

  Pamiętam z konferencji naturalnego budownictwa, że Pan Wojciech Brzeski mówił o kształcie kopuły, że nie jest on polecany przez feng shui i vastu, że idealny kształt domu to prostokąt o stosunku długości boków zgodnych ze złotą proporcją…

 • marian
  Reply

  Do takiej kopuły należy dodać czubek tak by wyglądała jak cebula lub dach cerkwi. Wtedy będzie nadawała się do zamieszkania przez ludzi.

 • Jarek
  Reply

  Kopuła gromadzi energię , i ta energia się z czasem zwiększa- potrafi źle na ludzi oddziaływać. Pan Sergiel w tym celu eksperymentował z iglicami odpromiennikami. Ale co tam tak wazne rzeczy poruszać, lepiej z rodziny zrobić króliki doświadczalne.

 • Paweł
  Reply

  Zajmuje się zawodowo budownictwem naturalnym. Panowie w przyszłym roku chcą wybudować całe osiedle czyli technologia musi już być opracowana i sprawdzona. Na stronie jak i w wywiadzie padają słowa profesjonalnych form w których może być odlany materiał – beton konopny, słoma z glina itp co chcesz o_O. Beton konopny czyli wapno mieszane z paździerzom konopną wymaga nośnej konstrukcji drewnianej i pokrycia dachowego aby nie ulegać korozji biologicznej tak samo ma się sprawa z glina i słomą, jeśli odlejemy beton w formach to co jest izolacja termiczną? Gdzie jest konstrukcja nośna i z czego jest zbudowana >? Glina – słoma jak i beton konopny bez konstrukcji nośnej wykonanej z drewna się rozsypie …panowie rzucają hasła za którymi nic się nie kryje, wydaje mi się że nie mają minimum wiedzy o naturalnych materiałach jak i konstrukcjach budowlanych. Wydaje mi się iż ten projekt jest tylko wizualizacją i nie ma podstaw konstrukcyjnych w realnym świecie.

 • Paweł
  Reply

  Kopuły są wspaniałe ale panowie zapomnieli dodać iż projekt architektoniczny aby mógł przejść prze urzędy wymaga planów zagospodarowania przestrzennego instalacji złączy wpisania na mapy itp, projekt będzie wymagał i tak architekta i nie będzie bezpłatny. Także klarowność to podstawa Słowianina 🙂

 • Łukasz
  Reply

  Wspaniała inicjatywa 🙂 Wspieram całym sercem 🙂
  Sam od jakiegoś czasu myślałem nad tym by założyć rodowe siedlisko w takiej kopułowej wiosce. Ale nie wiedziałem jak to wszystko ogarnąć. A tu proszę, już są ludzie którzy się tym zajmują. Cudownie 🙂
  Dziękuję Wam bardzo 🙂 Sława!

 • 40i4
  Reply

  Wizualizacja projektu wygląda oryginalnie i nowocześnie. Jednak mam pytanie, z jakiego materiału planowane jest wykonanie części zewnętrznej (tej nieszklanej), która ma bezpośredni kontakt z czynnikami zewnętrznymi: mrozem, śniegiem, wodą, słońcem i mikroorganizmami ? Jaka jest planowana trwałość tej powierzchni?

 • jan piotr
  Reply

  dziekuje Marcin i Arturze to cudowne co robicie za darmo ,wielokrotnie tu o Alexa i na innych forach pisalem o tej formie dzialania dziekujemy

  • Jaśmina
   Reply

   Kocham Was Panowie, nareszcie, nareszcie, obrazuję, gdzie będę ja i moje dzieci, moje wnuki, rozsypane po świecie, tu jest nasz dom, pozdrawiam z głębi serca!!! ……….” Jak można się nudzić, jak można marudzić, że świat jest smutny, że jest żle, nie rozumiem, nie, jak można faktycznie, na świecie jest ślicznie, niech ten, kto gdera, przyjdzie tu, a ja powiem mu -Ach, jak przyjemnie kołysać się wśród fal, gdy szumi, szumi woda i płynie sobie w dal…..ach, jak przyjemnie……. śmiejmy się, bawmy się i róbmy swoje.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>