Siddhanta, wolność od karmy i powrót do Źródła, część 3 – Drzewied Radhesław

More videos
Views
   

Znając gradację jakościową Wielkiej Iluzji (od tamas do sattwa) można poprawnie rozpoznać co jest czym i kto jest kim oraz w jakim położeniu my się znajdujemy (sambandha-gjana), jakie możliwości i cele są do osiągnięcia (prajodżana-gjana) oraz jaką ścieżkę/procedurę/algorytm postępowania należy obrać aby dany cel osiągnąć (abhideja-gjana).

Gdy poznajemy nową dla nas wiedzę stajemy się oczywiście bogatsi, ale tak jak z bogactwem, powstaje pytanie, co możemy z nią zrobić, na co ona może się nam przydać?

Wiedza czy prawda choć kompletna, staje się bardziej użyteczna gdy człowiek wyciąga z niej mądre konkluzje. Dwie różne osoby mogą posiadać tą samą wiedzę na jakiś temat, ale wyciągać z niej inne konkluzje. Siddhanta to sanskryckie słowo oznaczające esencję lub konkluzję. Kres, szczyt (anta) mocy (siddha) to umiejętność dochodzenia do trafnych i poprawnych konkluzji. Ponieważ ludzie są na różnych poziomach czystości (wolności od uwarunkowań i iluzji), czyli zaawansowania, oraz na różnych poziomach wiedzy, dochodzą do różnych konkluzji na temat pola (otaczającego ich świata Wielkiej Iluzji), obserwatora i znawcy pola (żywej istoty) oraz źródła ich obu. Istnieją więc konkluzje tamasowe, radżasowe, sattwiczne i śuddha-sattwiczne, czyli różne szkoły myślenia i filozofowania o wszechświecie.
Tutaj przedstawiłem tylko odrobinę kompletnej wiedzy, a głównie opowiedziałem o czym ona jest i jakie obszary opisuje. Ale już na podstawie tego można wydumać z tego różne przydatne nam w życiu konkluzje. W miarę zgłębiania kompletnej wiedzy człowiek dochodzi do coraz bardziej esencjonalnych konkluzji, a jego cel staje się coraz wyższy, głębszy tak naprawdę, dążący do sedna, rdzenia i pierwotnej przyczyny. Ale zanim to nastąpi należy poznać wszystkie tattwy, czyli rzeczywistości składające się na kompletną całość. Na największym fraktalu rzeczywistości te tattwy to: Bhagawat-tattwa (Źródło), Śakti-tattwa (energia wew. i zew. Źródła, czyli Joga-Maja i Maha-Maja) oraz Dźiwa-tattwa (energia pośrednia Źródła, czyli indywidualne żywe istoty).

Przykładowe konkluzje:
1. Pierwszy krok na ścieżce wiedyzmu to zweryfikowanie swoich autorytetów (czyli tym, komu ufamy) w kontekście sattwa, radżas, tamas i wybranie tylko te autorytety, które przekazują nam wiedzę (którą mają w sobie, czyli nią żyją), a nie informacje (których sami nie doświadczyli) i jest to wiedza nigruna, sattwiczna lub przynajmniej sattwiczno-radżasowa.

2. Co jest największą szkodą/krzywdą (himsą) jaką możemy sobie i innym wyrządzić?
Bycie i utrzymywanie się w ignorancji (tamas) jest największą krzywdą na sobie i innych. Przykład: Rodzice ponoć kochają, ale zazwyczaj krzywdzą swoje dzieci praktycznie od momentu urodzenia (a nawet wcześniej) aż do dorosłości (a nawet dłużej) poprzez wystawianie je na stres, traumy, tresurę fizyczno-psychiczną, odcięcie od natury, rejestrowanie je jako niewolników systemu, indoktrynację systemową i wiele innych krzywd, na jakie sami byli wystawiani przez swoich rodziców i środowisko.
2a. Wspieranie tamasowych ludzi, tamasowe agendy i projekty jest dodatkową szkodą jaką ludzie na siebie nakładają, gdyż gromadzą za to bolesne tamasowe reakcje, których doświadczą wcześniej czy później. Przykład: Wspieranie instytucji religijnych lub świeckich, akcje i projekty, które ponoć służą potrzebującym lub szerzą dobro, ale tak naprawdę zebrane środki idą na inne (niejawne) cele (głownie tamasowe) oraz do kieszeni założycieli, którzy w ten sposób pasożytują na ludziach.

3. Co jest prawdziwym nieszkodzeniem/niekrzywdzeniem (ahimsą) siebie i innych? Bycie i życie w wiedzy, czystości i spokoju/błogości, czyli sattwa-gunie jest realną i trwałą ahimsą dla siebie i swojego otoczenia, które nie tylko nie szkodzi, ale faktycznie pomaga innym na każdym poziomie ich egzystencji.

3a. Wspieranie sattwicznych ludzi, sattwiczne agendy i projekty jest dodatkową ahimsą i sukriti, zasługą za którą ludzie odbierają sattwiczne reakcje, których doświadczą wcześniej czy później. Przykład: Wspieranie ludzi i projektów szerzących sattwiczne wartości i wiedze pomocną uwolnić się ciału, a szczególnie duszy, od cierpienia i iluzji.

4. Aby osiągnąć wymarzony cel, ustal najpierw gdzie jesteś teraz, co jest dla ciebie (na teraz) możliwe a co nie, i zastosuj najbardziej skuteczną metodę/przepis na osiągnięcie swojego celu. Czyli zastosuj kompletną wiedzę: sambandha, abhideja i prajodżana.

5. Ponieważ wibracja dźwiękowa (słyszalna i niesłyszalna) ma największy wpływ na życie i los człowieka, słuch jest najważniejszym zmysłem, a narracja (katha) za którą podążamy jest najważniejszym aspektem mającym wpływ na nasze życie i los.
6. Nasza uwaga jest najcenniejszą rzeczą jaką mamy, dlatego nie rozdawajmy jej byle komu i za darmo. Bądźmy bardzo selektywni (sattwa, radżas, tamas) na co i na kogo zwracamy swoją uwagę, gdyż za nią idzie nasza energia i zaufanie, czyli to co agenci tamasu chcą od nas za wszelką cenę uzyskać.

7. Gdzie nie ma wiedzy tam jest niewiedza, a jej konsekwencją jest zawsze dukha, nieszczęście. Tym samym nie można osiągnąć szczęścia w miłości nie posiadając wiedzy, gdyż łatwo ulega się oszustwu lub wpada w pułapkę ciemności (która generalnie działa podstępem, bo jest słaba). Przykład: Przykładanie serca do pracy charytatywnej lub zarobkowej, której cel jest ponoć korzystny dla ludzi, ale w rzeczywistości jest szkodliwy, o czym woluntariusz lub pracownik nie wie.
Miłość osiąga się dzięki wsparciu wiedzy, a wiedze osiąga się dzięki wsparciu tych, którzy tą wiedzą żyją (czym udowadniają ze ja posiadają).

Linki do pozostałych części:
Część 1: Prastara wiedza Ariów o wszystkim co istotne

Część 2: Kompletna wiedza o kompletnej całości

Część 3: Siddhanta, wolność od karmy i powrót do Źródła

WARSZTATY WIEDYZMU w górach Beskidu Sądeckiego, mała grupa, tylko 13 miejsc.

TERMIN 4, 5, 6
Tygodniowe: 8-14 lipca, 15-21 lipca, 22-28 lipca
Noclegi 150 zl/dzień z jedzeniem 3x dziennie (kuchnia wedyjska wegetariańska)
Razem 6 dni wiedyzmu, 2 dni warsztatu gotowania, 6 dni pobytu: 2190 zł.
Dalsze terminy i miejsca w przygotowaniu. Kontakt i zgłoszenia: drzewied@proton.me

——————
Z wdzięcznością przyjmuję DOTACJE na rozwój projektu edukacji Wiedyzmu w internecie i w realu na konto:
D. Radhesław 76 1870 1045 2078 1255 5176 0001
z tytułem przelewu: DOTACJA

13 komentarzy

 • Tomek
  Reply

  Dużo o różnicy pomiędzy informacją a wiedzą. A jak zauważył ktoś wyżej w komentarzu cały przekaz to kolejna informacja. Nikt (łącznie z opowiadającym) jej nie sprawdził. Więc by być uczciwym – trzeba przyznać że możemy traktować go jak kolejny autorytet i wierzyć w to lub nie.

 • Astre
  Reply

  Powrót do Źródła…. Do jakiego Źródła ? Czym to Źródło może być ? Gdzie ono na ludzki rozum jest ? Kto jest ten, który powraca do Źródła ?
  Dlaczego powraca itd….
  Drzewied nakarmił się cudzą wiedzą. Powiedzieli mu niby jakaś prawdę…? Tym samym nie jest to jego doświadczenie. I on w to uwierzył…. Tymczasem odpowiedzi na to samo pytanie może być bardzo wiele…, a, nie tylko to co gdzieś tam od kogoś usłyszał …. ?
  W związku z tym mamy kolejną wypowiedź. A, która odpowiedź jest komuś bliższa zależy tylko od stanu umysłu….
  https://www.youtube.com/watch?v=Hk3QWQvzgKI&t=223s

 • Wiola
  Reply

  Mnie najbardziej fascynuje ten spokój Radhesława, który nie ma w moim odczuciu nic wspólnego z flegmatycznością.
  Ta wiedza jest taka prosta do bólu, tylko trzeba ją sobie poukładać, a te schematy świetnie pomagają.
  Dla mnie wielkie objawienie.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>