Nie daj się śledzić przez internet, część 3 – Wiktor

More videos
Views
   

– korzystaj z oprogramowania Open Source
– Libre Office pl.libreoffice.org
– mocne i słabe hasła
– lokalizowanie ludzi poprzez Wi-Fi
– kanał Wiktora odysee.com/Łącze
– alternatywne wyszukiwarki: Lista wyszukiwarek
– Google i Alexa
– inwigilacja w Chinach
– cechy Graphene OS
– przydatne aplikacje dotyczące prywatności
– co doradza Edward Snowden
– cechy Qubes OS
– inne bezpieczne systemy operacyjne

Link do części 1: porozmawiajmy.tv/nie-daj-sie-sledzic-przez-internet-wiktor
Link do części 2: porozmawiajmy.tv/nie-daj-sie-sledzic-przez-internet-czesc-2-wiktor

14 komentarzy

  • Kasandra
    Reply

    Fedora wlasnie wlacza telemetrie, a wiec koniec z prywatnoscia, zreszta z LibreOffice jest juz podobnie. Wielki Brat patrzy!

  • rogi
    Reply

    Wiktor uważam że pominąłeś jedną z ważniejszych rzeczy odnośnie Grafin OS. Chodzi mi o całkowite oddzielenie serwisów Google poprzez profile. System ten pozwala na utworzenie odrębnych profili tak jakbyśmy tworzyli odrębny system operacyjny, dla przykładu na głównym profilu nie instalujemy usług Google używamy tylko aplikacji Open Source i nie wymagających dostępu do serwisu Google. Na drugim profilu instalujemy usługi Google i tylko aplikację wymagające do niego dostęp. W ten sposób całkowicie separujemy Google od  naszego codziennego użytkowania telefonu. Oczywiście bez minusów się nie obejdzie używając podstawowego profilu bez Google nie otrzymujemy powiadomień z profilu drugiego, a gdy jesteśmy na profilu drugim nie otrzymujemy powiadomień z profilu pierwszego, są to dwa odseparowane systemy.  Co do prywatności ogólnie to poza VPN trzeba też użyć odpowiednich DNS polecam kanał YouTube tu są wszelkie informacje odnośnie prywatności i bezpieczeństwa, bardzo go polecam https://www.youtube.com/@NaomiBrockwellTV/videos

    • Wiktor
      Reply

      Hej Rogi, zgadza się. Myślę że w przyszłości będzie więcej szczegółów na moim kanale.

      Powiadomienia między profilami możesz włączyć. Wejdź w:
      ustawienia/ system/ wielu użytkowników… tam zobaczysz tę opcję. Trzeba ją włączyć w każdym z profili z osobna.

  • Ddreporter
    Reply

    polecam lineageos z microg można używać apk bankowe zresztą jakie to ma znaczenie jak lada tydzień aktualizacja androida o portfel cyfrowy,nic nie Kupisz….czekamy na Mesjasza pochwyci Elohim z wyrokiem ps 82:6 i igrzysk wojennych juz nie bedzie

    • Wiktor
      Reply

      Proszę, tylko NIE MICR_G !!! Sam twórca tego pomysłu przyznaje że nie do końca mają kontrolę nad tym jak (to coś działa). MicroG korzysta zamkniętego fragmentu kodu GOOGLE, łączy się z serwerami GOOGLE.
      =======
      Na początku, kilka lat temu nawet hasła wypływały przez MicroG.
      =======
      Cały pomysł jest świetny z tym że: brak pewnej weryfikacji czy aby na pewno „spoofing” działa poprawnie.
      Cała ta metoda to swego rodzaju hakerskie rozwiązanie, nie bezpieczne, a już na pewno nie dla bankowości!!!
      =======
      W materiale nie chciałem poświęcać czasu na krytyke tago typu projektów a polecać jedynke penwe rozwiązania.
      =======
      • Z LineageOS NIE można zablokować bootloadera, Pixel pozwala na to, i to jeden z powodów przez które został wybrany dla GrapheneOS.

    • Cukieriek
      Reply

      Kiedyś to instalowałem (Lineage) zawsze cos nie działało, kamera kiepskie zdjecia robiła oraz instalacja i rootowanie telefonu to juz wyższy level niż normalnie śmiertelnik mógłby zrobić.
      GraheneOs był jak powiew świerzego powietrza instalacja tak prosta że moja dziewczyna mogła ją zrobić.

  • część całości
    Reply

    Ten świat to iluzja, wielka Machamaja, nigdy nie było Jezusa, Buddy, Hitlera, Ciebie i mnie oraz wszystkiego co uznajesz że jest. Jest tylko Atman ten nieopisywalny słowami ten poza formą i czasem a wszystko w mim się znajduje i jest wytworem umysłu- nie umysłu. Tam Wedy nie są Wedami, morderca nie jest mordercą, ofiara nie jest ofiarą itd.

  • Infomaniak
    Reply

    Dzięki za pozdrowienia w filmie i ja również zdrawiam! 😉

    Rzeczywiście w pierwszej części dałem komentarz o Mullvad VPN oraz Linuxie na desktopie i zawsze będę to polecał.

    Myślę że korposzaleństwo zaszło już tak daleko że treaz będziemy to przez następne 20/30 lat odkręcać, ale mam przeczuczucie że coraz więcej ludzi zaczyna to rozumieć.

    Wi-Fi rzeczywiście mieć warto wyłączone. U mnie jest ono tylko czasami właczane na kilka minut gdy jest potrzebne. Tylko kabel! Tylko gotówka! 😉

    Ostatnio twórcy Mullvada wydali przeglądarkę Mullvad Browser która jest oparta o ustawienia tor Browsera i odatkowo dzięki niej możemy (majać ich VPN) uzyskać dodatkowy adres IP, powiedzmy na Mullwad Browserze inny dla jakichś określonych stron, a na powiedzmy Brave (również godna polecenia przeglądarka) inny z już zamego głównego wątku VPN i dodatkowo jeszcze w samej apce VPN można jeszcze 3 przeglądarkę wyizolować aby wyskoczyła poza VPN na prawdziwym IP, powiedzmy do jeszcze innych rzeczy.

    Także korzystając tylko z 1 VPN można uzyskać 3 IP w jednym momencie na danym systemie i używając różnych przeglądarek do różnych zadań, np. odizolowując korpo od naszych prywatnych zainteresowań.

    Dzięki za informacje o Pixelach na GrapheneOS!

    • Bartosz T. Bogdan
      Reply

      Uzywanie jakiego kolwiek VPN’a ktory nie jest pod twoj kontrola nie jest zadnym zabezpieczeniem. Wrecz moze byc nawet wiekszym zagrozeniem w mojej opini.
      VPN – Virtual Privet Network. Co to znaczy? Znaczy to tyle ze twoj komputer jest Virtualnie przenoszony do innej sieci prywatnej. Wiemy napewno ze:
      – Dostawczy tych VPN-ow zbieraja logi o nas mimo ze twierdza ze tak nie robia(jest znana sprawa gdzie jeden z dostawcow dostarczyl dowodo w sprawie chyba goscia od piratebay.
      – Nie wiemy jaka jest separacja miedzy urzadzeniami podlaczonymi do takich VPN tzn. ze moze sie tam podlaczyc ktos kto ma zawirusowany komputer i rozsyla syf po innych uzytkownikach. Zwlaszcza ze z zalozenia VPN wlasnie po to zostal stworzony.
      Na YT sa dostepne filmiki jak mozna zalozyc wlasny VPN za free na przyklad w chmurze amazona i mozna to zrobic za darmo. Niestaty stawiajac VPN warto stworzc caly ekosystem tj, z wlasnym serverm DNS( Domain Name Service) to jest ostatni protokol ktory nie jest szyfrowany a bez tego systemu nie istnial by Internet jaki znamy. Poniewaz DNS jest potrzebny i uzywany do tego by zamieniac nazwy takie jak na przyklad porozmawiajmy.tv na adress IP ktory dopiero to adres sluzy do skontaktowania sie z odpowiednim DNS. I na podstawie tych zapytan tez jestesmy profilowani.

      • Infomaniak
        Reply

        Twoja propozycja aby mieć własnego VPN jest tragiczną opcją z kilku powodów:

        1) Nie jesteś w stanie technicznie zapewnić sobie odpowiedniego rozwiązania które będzie bezpiecznie, przetestowane i skutecznie wdrożone. Nie zrobisz na to żadnego audytu i nie masz pewności czy działa tak jak zakładasz. Poza tym Amazon i tak zbiera logi poza Twoim zasięgiem.

        Takie firmy jak Mullvad mają zaufanie ponieważ ich biznes się na tym opiera i wiedzą co robią, poszukaj sobie audytów na ten temat. Dodatkowo działają na podstawie prawa jako dostawcy którzy nie mają obowiązku zbierać logów a ich infrastruktóra nawet na to nie pozwala bo działa w bez pamięci trwałej.

        2) Jeśli postawisz nawet skutecznego VPN we własnym zakresie to jesteś jak na widelcu, ponieważ z niego korzystasz TYLKO Ty, a dodatkowo dostawca serwera zbiera logi bo to nie usługa nastawiona na prywatność, także odradzam.

        DNS w VPN to żaden problem ponieważ są wewnatrz VPN i ruch jest w pełni zaszyfrowany. Możesz też w apce VPN wybrać inne źródło DNS, nawet swoje jeśli wiesz jak to ustawić lokalnie. Albo też w samej przegladarce ustawić sobie DoH (poczytaj) do DNSów szanujących prywatność których nie brakuje na rynku.

        Dodatkowo możesz w takim tunelu VPN odpalić Tor Browsera i to jest w sumie win-win bo nawet jakby dostawca VPN logował to i tak nie będzie miał co, a Twój dostawca internetu nie bedzie nawet wiedział że używasz Tora.

        Oczywiście sam VPN nic nikomu nie da jeśli jest zwykłym bezrozumnym małpiszonem który używając 1 przegldarki na 1 IP loguje się wszędzie dla wygody na wszelkie korpo platformy. Dlatego zrobiłem tutaj wpis aby uświadamiać że należy miec różne IP i różne przeglądarki di rżónych spraw i taki Mullvad to akurat umożliwia.

        W jaki sposób?

        1) IP Mullvada np ze Szwecji – ogólnie działa dla wszystkiego na całym systemie
        2) IP Mullvada np. ze Szwajcarii za pomocą Mullvad Browsera jako dodatkowa warstwa
        3) IP Twoje prawdziwe, przegladarka za pomocą apki Mullvada wyskoczyła z VPNa
        4) IP jakiekolwiek za pomocą Tor Browsera
        5) IP jakiekolwiek za pomocą Brave Browsera z opcja Tor na prywatnej karcie
        6) I dodatkowo inna klasa IP w Opera Browser i ich VPN który jest proxy (najmniej zaufany na niezaufanej przegladarce) ale zawsze jakaś dodatkow opcja na inne popierdółki jest

        Podsumowując – można mieć co najmniej 6 różnych IP w jednym momencje do róznych rzeczy na róznych przeglądarkach.

        Oczywiście odradzam Windowsa, bo co Ci po takich zabiegach jeśli Twój system i tak donosi na Ciebie 😉

        Linux + VPN + rózne browsery, Tor.

        Zapomnij o darmowych usługach i innych amazonkach.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>