Zreformowałam polską gramatykę – Joanna Chołuj

More videos
Views
   

Joanna Chołuj przez wiele lat reformowała polską gramatykę i obecnie naucza gramatyki zreformowanej na swoich kursach online.

Strona www: JoannaCholuj.pl

Category: Nauka

2 komentarze

 • Info
  Reply

  Słabe. To pani właśnie chce wszystko ujednolicić, likwidując różnorodność („myślał” i „wymyślił” niby złe), a utyskuje przecież na to, że kiedyś rzekomo było większe bogactwo języka, z którego teraz są resztki. Generalnie nie polecam słuchać tych domorosłych speców, bo oni z polszczyzną najczęściej są na bakier (nie słuchałem co prawda tej audycji zbyt uważnie, ale wychwyciłem, że coś „się podziało” użyto w znaczeniu „miało miejsce, nastąpiło”, podczas gdy to znaczy, że coś się zgubiło.
  Tego imiesłowu z obejściem jeziora nawet nie jestem w stanie powtórzyć, tak było to głupie. Ktoś, kogo nie rażą takie kretynizmy, raczej słabo rokuje. A tu było wyczuwalne zawiedzenie się, że takiej formy polszczyzna nie oferuje…
  Tu kiedyś występował jakiś gość, dla którego wszystko było proste. Wystarczyło podobieństwo brzmieniowe wyrazów, by wywieść bezsensowne i urojone związki między słowami. Słoń od słońca (lub odwrotnie), baron od barana, oko od okoliczności, szambo od Szambali itp. Robił za tęgiego fachowca.
  W internecie króluje w tym S(r)anjaya, król Lehji. Dla tego czubka wystarczy mieć na imię Marek, by okazało się, że ma się związek z marami. Analogicznie grubas jest od grobu, a wieprz – zapewne, bo tylko się domyślam – od wiedzy. Ciekawe, że ten sekciarz nigdy nie wziął na warsztat swojego nazwiska. A to pewnie byłoby od jarania i szekli, co wiele tłumaczy.

 • Andrzej
  Reply

  Cytuję. ,, To jest nielogiczne. Nie. ,, jaka jest logika używać słowa NIE jako potwierdzenie ? Poza tym a gdzie jest nas język pierwotny. Zrobiem, przejdziem, godnam. A przede wszystkim Jam .

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>