Czym jest ENNEAGRAM (część 1) – Marcin Pieńkowski

More videos
Views
   

Marcin_Pienkowski-konsultacjaJedną z życiowych pasji Marcina Pieńkowskiego jest ENNEAGRAM. W tej rozmowie dowiadujemy się czym ENNEAGRAM jest.

Często zadajemy sobie pytania o naturę naszych zachowań, upodobań, temperamentów i gustów. Próbujemy dociec dlaczego tak bardzo się różnimy i dlaczego bywamy tak bardzo do siebie podobni. Dlaczego to co dla jednych jest ważne dla innych może nie mieć większego znaczenia. Próbujemy też zrozumieć siebie samych i swoje otoczenie, nasze motywacje, odmienne potrzeby i rożne cele. Dlaczego tak się dzieje? Na pewno ma na to wpływ fakt, iż jesteśmy bardzo złożonymi i skomplikowanymi istotami. Nie bez znaczenia jest także różnorodność naszego osobistego doświadczenia, wychowania oraz środowiska w jakim żyjemy. W każdej bez mała rozwiniętej kulturze powstawały – i wciąż powstają – systemy, których celem jest objaśnienie, zrozumienie oraz próba odkrycia i zrozumienia zagadki jaką jest ludzka psychika.
Zasługującym na uwagę systemem opisującym typy osobowości jest bez wątpienia enneagram. Wywodzi się on z tradycji mistycznego odłamu islamu zwanego sufizmem. W świecie zachodnim enneagram pojawił się dzięki działalności Georgija Gurdżijewa. Obecnie jest wykorzystywany przez część środowiska psychologicznego jako narzędzie, także diagnostyczne, w konstrukcji treningów rozwoju osobistego oraz umiejętności interpersonalnych. Używa się go również jako element systemu zarządzania zasobami ludzkimi w biznesie, tworzenia zespołów roboczych czy też sztabów kryzysowych. Tym niemniej nie ma zbyt wielu badań potwierdzających prawdziwość tego systemu na gruncie współczesnej nauki, w tym psychologii.
Enneagram jest systemem opisującym dziewięć typów osobowości. Dziewięć następujących po sobie etapów, przystanków w nieustającej wędrówce człowieka do doskonałości. W systemie tym zamknięta jest kompletna wiedza ezoteryczna o budowie wszechświata, człowieka oraz łączących ich wzajemnych relacjach.

Test na określenie typu twojego enneagramu znajdziesz na www.enne.pl, jednak przed przystąpieniem do testu oglądnij wszystkie trzy części wykładów o enneagramie.
Część 2 – Wykorzystanie ENNEAGRAMU w praktyce
Część 3 – Jaki jest twój typ ENNEAGRAMU

Category: Nauka
Tags:

5 komentarzy

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>