Wykorzystuj kalendarz biodynamiczny w uprawie roślin – Michalina Osetek

More videos
Views
   
 • zainteresowanie dziadka i ojca naukami Marii Thun
 • kim była Maria Thun
 • co to znaczy „metoda biodynamiczna”
 • wykorzystanie astronomii w rolnictwie
 • eksperymenty z rzodkiewkami
 • wykorzystanie nauk Rudolfa Steinera
 • najlepsze czasy na wysiew roślin
 • wpływ cykli księżyca na przesadzanie roślin
 • kiedy najlepiej szczepić i oczkować drzewka
 • obsługa pszczół w zależności od faz księżyca
 • książki Marii Thun: Pielęgnacja ogrodu i Mój rok w ogrodzie
 • jakie informacje znajdziesz w kalendarzu
 • czym są preparaty biodynamiczne

Kontakt: Allegro.pl/my_page.php?uid=16805153

Category: Nauka

8 komentarzy

 • Dariusz
  Reply

  Witam serdecznie. Szkoda ze Pani Michalina była w tak słabej formie, bo temat jest niebagatelny i zasługuje na merytoryczne przygotowanie i rzetelne przedstawienie. Sam bylem przez wiele lat praktykiem Biodynamikiem, i do tej pory jestem fanem s.p. Matii Thun. Od siebie postaram sie dodać kilka szczegółów które poszerza odrobinę wypowiedz P. Michaliny. Marja Thun prowadziła szerokie badania w dziedzinie uprawy roślin i zastosowania metody Biodynamicznej dla poprawienia żyznosci gleby uprawnej . Jednym z najważniejszych odkryć bylo wynalezienie preparatu z lajna krowiego nazwanego jej imieniem ( inny niż tzw. ,,500 „nastopnym dziełem (które było dla mnie szczególnie ważne ) , które jest dla wielu wrażliwych ludzi ważne było opracowanie wegetariańskich preparatów biodynamicznych. W tym wariancie do wytwarzania poszczególnych preparatów nie stosuje sie osłon zwierzęcych, a zastępuje sie je odpowiednimi fragmentami pni drzew wyciętymi w określonym momencie wegetacji, gdzie dany gatunek drzewa przyciąga te same siły co poprzednio stosowany narząd zwierzęcy. Podejrzewam ze preparaty wegetariańskie odrobinę słabiej działają, ale ich zaleta jest dużo prostszy sposób wyrabiania, łatwa dostępność produktów i przychylność środowisk wegetariańskich, w przeciwieństwie do wcześniejszych sposobów, które skutecznie odstraszały wiele praktyków ogrodnictwa i rolnictwa. Jeszcze wspomnę ze opracowany przez Marje Thun kalendarz o nazwie ,,Dni siewu„ ( przedstawiany w wywiadzie ) zawiera również informacje o położeniu ASTRONOMICZNYM planet z naszego układu słonecznego i w połączeniu z księżycem omawiane w nim sa wpływy tych planet na rośliny uprawne i dziko rosnące ( Tym zasadniczo sie rożni od pozostałych profesjonalnych publikacji, które w swoich wskazaniach uwzględniają jedynie księżyc, a co jak wykazała autorka może być przyczyna wielu błędów w uprawie).
  W Polsce preparaty biodynamiczne sa stosowane na dużych areałach miedzianymi w Juchowie i w,, Mlecznej drodze„ k. Kazimierz dln.
  I co ciekawe kalendarz i książki które P. Michalina pokazywała, a które wydala jako wydawnictwo ,,OTYLIA„ (o czym nie wspomniała ) nie sa jedynymi publikacjami wydanymi przez to wydawnictwo. Sa tam m. innymi : ,, Wprowadzenie do praktycznego stosowania preparatów biodynamicznych„( oczywiście tam sa przepisy ze zwierzęcymi osłonami , które jak wspomniałem można zastąpić roślinnymi ) ,jest przewodnik do posługiwania sie kalendarzem, o hodowli pszczół , o regulacji zachwaszczenia i odstraszaniu szkodników upraw itp.
  Przepraszam za tak długi wpis, ale mam poczucie ze i tak wspomniałem tylko o malej części z tego co powinienem przekazać. pozdrawiam serdecznie Dariusz I.

 • Sylwia
  Reply

  Dziękuje pięknie, temat bardzo na czasie, wiedza wspaniała! W kalendarz muszę się wyposażyć!
  Pozdrawiam serdecznie!

 • anna
  Reply

  Zgadza się, z tego kalendarza korzystam już ponad 20 lat, zarówno do siewu jak i do zbiorów, robię też sobie preparat z pokrzywy do wzmacniania roslin, działa rewelacyjnie.

  • farara
   Reply

   Myślę że zakopywano krowie łajno by sfermentowało Róg pełnił tylko rolę pojemnika ,taniego i dostępnego. Przypuszczam ze dębowa beczka spełniła by taką sama rolę tyle że koszty były by zbyt duże. Jedyne co mi się nie zgadza to ręczne równomierne rozprowadzenie 50 litrów substancji na powierzchni 1 ha jest bardzo trudne albo wymaga specjalnej metody. Ale homeopatia rządzi się swoimi prawami których ja nie rozumiem.

 • ali6
  Reply

  Niektóre kalendarze na 2016 wskazują na przebywanie księżyca w znaku raka od 12 kwietnia g.10.00 do14 kwietnia g. 15.55
  W kalendarzu zaprezentowanym w w filmiku księzyc jest w znaku raka od 14 kwietnia 12.00 do 16 kwietnia 04.00.
  Skąd te różnice? Chciałabym wysiać zioła podczas przebywania księzyca w raku .

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>