Ubuntu, domy z ziemi i dzwoniące kości gigantów – Barbara Wojtkowska

More videos
Views
   

3 komentarze

 • Barbara
  Reply

  Równie dobrze możnaby powiedziec, że kopuły budowane z cegieł są samobójczą konstrukcją , a powstaje ich przecież duża ilość. Przy budowaniu z worków ze stabilizowaną ziemią preferuje się kształty wydlużone, wyciągniete w górę , a wiec możliwość zawalenia się tego jest znikoma. Polskie prawo budowlane natomiast dopuszcza do użytku materiały budowlane zabójcze da ludzi , nie używałabym więc tutaj powiązanego z prawem argumentu ..

 • Jan
  Reply

  Takie domy z piasku to mozna budowac w Afryce gdzie zycie ludzkie malo kosztuje.
  W cywilizowanym swiecie jest cos takiego jak prawo budowlane w ktorym jest
  mowa o czyms co sie nazywa obliczeniami statycznymi. Aby pare ton piachu
  w workach foliowych nie spadlo na glowe komus kto tam chce mieszkac jest
  nadzor budowlany a on sluzy temu by ludzie bez wystarczajacej wiedzy nie zabierali
  sie do tworzenia dla siebie samobojczych konstrukcji.

  • MariuszG
   Reply

   Panie Janku nie do końca ma Pan racje. Bo paradoksalnie na wybudowanie ziemianki (domku z ziemi) nie musi mieć Pan pozwolenia na budowę, więc nie potrzebujemy do tego żadnego Prawa Budowlanego, ani Nadzoru, ponieważ w Prawie nie ma wzmianki o takiej metodzie budowania (nie do końca wiadomo jako co, to zaklasyfikować).
   A co do „samobójczej konstrukcji” to też nie ma Pan racji. Wg mnie taka konstrukcja, odpowiednio zrobiona jest w stanie przenieść dosyć duże naprężenia (obciążenia). Worki z piaskiem przenoszą siły pionowe. Drut kolczasty działa jak zbrojenie, przenosząc naprężenia poziome i jest stricto połączony z workami. Do tego dochodzi kształt kopuły, a więc na starcie zmniejszenie działających obciążeń o około 30%, bo śnieg i deszcz nie mają jak oddziaływać swoim ciężarem.
   Nawet jeśli trzeba by zrobić projekt takiego budynku i policzyć wszystkie obciążenia, to nie byłoby problemu. Chociaż, chyba byłoby ich trochę więcej, w końcu to kopuła.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>