- zasady dotyczące uczęszczania do szkoły demokratycznej
- kto może uczyć w szkole demokratycznej
- do czego służą „kręgi naprawcze”
- detoks poczucia wolności
- różnice pomiędzy „normalną szkołą” a szkołą demokratyczną
- fascynacja robakami
- sposoby finansowania szkół demokratycznych
- podłoże historyczne idei szkół demokratycznych
- czym charakteryzują się dzieci chodzące do takiej szkoły
Uzupełniając swoją wypowiedź, chciałabym dodać, iż dzieci ze szkół demokratycznych realizują również obowiązek szkolny. Wymaga tego od nich polskie prawo. Wiedza z przedmiotów objętych podstawą programową sprawdzana jest w formie egzaminu zwykle pod koniec roku szkolnego. Różnica z tradycyjną szkoła polega na tym, że dzieci same wybierają własny sposób uczenia się i robią to na własnych zasadach. Mogą przeznaczyć dowolną ilość czasu na naukę tylko jednego przedmiotu, pozwalając sobie na rozszerzanie tematów, które je szczególnie interesują. Proces poznawania i zgłębiania zagadnień nie jest sztucznie przerywany i nie ogranicza się do 45-minutowych lekcji. Z drugiej strony dzieci mogą również zadecydować o tym, aby skupić się na absolutnym minimum w temacie, który jest dla nich nieciekawy. Taki sposób nauki, między innymi daje możliwość nieograniczonego rozwoju zainteresowań w ramach szkoły (bez konieczności uczęszczania na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne), uczy świadomego gospodarowania czasem oraz odpowiedzialności i przewidywania konsekwencji swoich decyzji.
Sylwia
Ilość wejść:
Bardzo zainteresował mi temat, ponieważ swojego czasu wybraliśmy nauczanie domowe przez serwis buki.org.pl/korepetycje-online/jezyk-angielski/ żeby było coś więcej niż „zakuć, zdać, zapomnieć”, żeby nauka dobrze łączyła się z życiem i była odczuwalna harmonia. Teraz jeszcze lepiej muszę zapoznać się z wyświetlonym powyżej tematem. dziękuję!
temat ciekawy i wart poruszania, ale myślę że można było znaleźć bardziej kompetentną osobę do opowiadania o tym niż pani, która nie wie nawet po co jest krąg ;P mój syn akurat chodzi do szkoły demokratycznej, stąd wiem i szczerze wszystkim polecam! 🙂
A Ty jesteś bardziej kompetentną osobą niż ta pani? Ta pani chociaż miała odwagę usiąść przed kamerą i opowiedzieć na ten temat.
A czy macie wyrobioną opinię na temat szkól waldorfskich (lub inaczej nazwanych steinerowskich)? Szkoły te reklamują się, że stawiają na wolność, niezależność, brak przymusu, itp. Ale powstało ostatnio dużo stron internetowych podkreślających zagrożenia pedagogiki waldofskiej. że niby to sekta, praktyki okultystyczne (te źle postrzegane). Założyciel tej szkoły był też założycielem jednej z lóż masońskich. Ciekawi mnie czy ktoś z Was miał bliższy kontakt z tą szkołą i czy ten okultyzm, ta wiedza tajemna to tylko wiedza na temat np. związków człowieka z kosmosem czy rzeczywiście wkręcają te dzieci do jakiej sekty.
Inicjatywa z takimi szkołami to świetny pomysł. Nazwa „Szkoła Demokratyczna” w niczym nie przeszkadza , a to że dzisiaj ta demokracja jest jaka jest to wina ” pewnych ludzi ” a nie nazwy.
P.S
4 Zapisz się to się dowiesz….
Wnioski. 1. Rupta co chceta 2. Jestem szczesliwym niewolnikiem 3. Demokracja jak wiemy to najglupszy system zarzadzania, wiec kreujmy glupcow, zeby mieli wrazenie ze maja wplyw w drodze
wyborow demokratycznych na wszystko. 4. Ciekaw jestem czy w takiej szkole jest religia?
Odpowiedz. Napewno tak, przeciez musza sie uduchawiac. A moze lepsza bedzie yoga?
Jeszcze jedna z pulapek cywilizacji new age.
Joga na pewno będzie lepsza niż religia : )
Yoga a kosciol to to samo