Czym jest beton konopny – Ekocentrycy

More videos
Views
   

Bartosz Kurzeja i Barbara Wojtkowska-Guicherit opowiadają o tanim i bardzo dobrym ekologicznym materiale budowlanym jakim jest beton konopny, popularny również pod angielską nazwą hempcrete.
Beton konopny składa się z paździerza konopnego, wapna i cementu (oraz minimalnej ilości kwasku cytrynowego rozpuszczonego wcześniej w wodzie) w proporcjach różnych, zależnych od tego czy potrzebujemy beton twardszy, czy bardziej termo-izolacyjny. Hempcrete jest średnio 6-ktotnie lżejszy od betonu, takie mury z wymagają dodatkowego ocieplania oraz jest odporny na ogień i gryzonie (w przeciwieństwie do murów ze snopków słomy, również stosowanych w budownictwie naturalnym).

A poniżej dodatkowy filmik o budowaniu domu z konopii (w jęz. angielskim)

Strona Barbary i Bartosza: www.Ekocentrycy.pl

Ilość wejść:

11 komentarzy

 • Barbara
  Reply

  Niestety nie, w naszym klimacie nie można zbudować samonośnej kopuły z tego materiału.- beton albo inaczej kompozyt konopny ma bardzo niewielką nośność i wymaga zastosowania konstrukcji drewnianej. Z tym, że ta konstrukcja nie musi być bardzo kosztowna.. Pracuję własnie nad tańszymi , oszczędnymi rozwiązaniami .
  Karbonizacja kompozytu następuje w okresie ok. jednego miesiąca i materiał jest w tym czasie wrażliwszy na czynniki zewnętrzne, zwłaszcza obciążenia. Należy też zwrócić uwagę na użycie odpowiedniego wapna hydraulicznego, które zapewnia trwałośc.

 • Aneta
  Reply

  Spory czas upłynął od emisji materiału. Mam jednak nadzieję, że ktoś mi odpowie 🙂 Chodzi o to, że takową technologię chcę zastosować przy budowie kopuły, ale…. by była to konstrukcja samonośna. Załóżmy, że miałabym formy takiej kopuły, to czy jest szansa by budować w ten sposób bez potrzeby tworzenia drewnianego szkieletu? Czy po wyschnięciu taka konstrukcja będzie samonośna?

  • Jakub
   Reply

   Aneta: Ciesze się ze jest ktoś kto ma ten sam pomysł 😉 dokładnie tak planuje z tym ze kopula jako taka ma być drewnianym szkieletem a jedynie ocieplona betonem konopnym od wewnątrz. A na zewnątrz pokryta dachówka bitumiczna.
   Jak ci się podoba taki pomysł?
   Pozdrawiam Jakub

 • kampok
  Reply

  Ziarno konopi dostaniecie workami jako pokarm do golebi w odpowiednich sklepikach.
  Sam kupuje praze i jem.Prosze uwazac na drobne kamyczki/mozna sobie zeby zrojnowac!
  Tesciowej podaje sie bez ostrzezenia – oczywiscie!

 • kampok
  Reply

  W BRD GmbH pazdziez kosztuje 180 litrow 11 eu plus 5,50 za przesylke i przychodzi to poczta!
  Spujrzcie na ebay w tym wymienionej Firmie!

 • leharde
  Reply

  Nie bądźcie takimi pesymistami (do komentujacych powinnismy wprowadzać takie technologie 🙂 mam pytanie do prowadzących gdzie można zdobyć nasiona do zasiewu konopii włóknistych i kto je kontraktuje czy są na internecie firmy przetwórcze podajcie jakieś namiary pozdrawiam

  • barbara
   Reply

   Oczywicie, ze są takie instytucje. Ziarno do zasiewu kupuje się w IWNIRZ (Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich ) w Poznaniu, w tym roku kosztowało 126 zł za 20 kg , czyli mniej więcej na zasiew jednego hektara, Firmy kontraktujące są równiez w Polsce , a my Ekocentrycy będziemy tez konstraktowac od tego roku od jesieni. Miejsca przetworstw występuja zdecydowanie liczniej w Zachodniej Polsce, ale pracujemy nad tym zeby było ich wiecej .

 • gaster
  Reply

  A nie można zastąpić tego np. wierzbową czy lniana sieczką,czy innymi wiórami…?
  To tylko koncepcja i świetny pomysł z tymi konopiami,ale w naszych warunkach prawnych….trzeba prościej. No, tak myślę…

  • barbara
   Reply

   Pażdzierz konopny ma szereg fantastycznych własciwosci, między innymi wytwarza w zetknięciu z wapnem hydraulicznym pęcherzyki powietrza, które stanowią o izolacyjnosci cieplnej takiej sciany, .i to stanowi o jego wyższosci nad innymi roślinnymi składnikami, jesli chodzi o energooszczędność budynków. Faktem jest, że nasi przodkowie budowali z tego co było pod ręką : trzciny,słomy, , kory ,gałezi pomieszanych z gliną lub wapnem gaszonym, A na świecie używa sie do budowy scian także innych roślinnych odpadów rolniczych np. miskanta, trawy słoniowej no i oczywiscie bambusa, który rośnie jeszcze szybciej niz konopie. ..

 • Adam
  Reply

  Wszystko pięknie, ale paździeża konopnego w polsce na dzień dzisiejszy praktycznie nie da się kupić więc to wszystko mrzonki.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>