Niezwykła moc Hatha Jogi

3 września 2013 23:30
More videos
2,132
Views
   

Jakie korzyści wypływają z praktyki Hatha Jogi?

Termin joga pochodzi od sanskryckiego słowa „juja”, co oznacza „łączyć”. Joga łączy ciało, duszę i umysł w jedną całość, przez które człowiek może osiągnąć harmonijny rozwój, zdrowie ciała i umysłu. Nie uważa, że ciało ludzkie jest tylko mechanizmem. Celem tej starożytnej wschodniej praktyki jest stworzenie jedności pomiędzy światem wewnętrznym, a światem zewnętrznym. W starożytnych Indiach „ha” oznaczało słońce – symbol prądów pozytywnych (istniejących we wszechświecie i w człowieku), „tha” – księżyc – symbol prądów negatywnych. Termin hatha joga zawiera w sobie pojęcie harmonii między prądami pozytywnymi i negatywnymi w naszym ciele. Naczelną ideą jogi jest nie czynienie zła, nie wyrządzanie krzywdy żadnej istocie.
Przez parę tysięcy lat joga przechodziła różne stadia. Był czas, kiedy była uprawiana przede wszystkim przez mnichów w aszramach, czyli w klasztorach medytacyjnych w Indiach, gdzie obowiązywała pełna asceza. Pod koniec XIX wieku joga zaczęła powoli przenikać do świata zachodniego. Dopiero po II wojnie światowej stała się znana powszechnie. Informacje na temat jogi można znaleźć w różnych książkach, ale od jogina ludzie uczą się tego, czego w książce nie ma: pracy ze sobą i nad sobą. Obecnie jogę ćwiczą ludzie na całym świecie niezależnie od światopoglądu, wyznania, narodowości, płci i wieku, traktując ją przede wszystkim jako znakomity sposób regeneracji sił organizmu. Joga jest odpowiednia dla osób w każdym wieku, prowadzących przeróżne style życia. Idira Gandhi określiła jogę jako dyscyplinę, która zapewnia człowiekowi fizyczne i psychiczne zdrowie. Joga jest metodą opanowania niepokoju myśli, które występują u wszystkich ludzi. Uczy relaksu, odprężenia, skupienia uwagi i innego spojrzenia na codzienne życie. Ponadto uspokaja, wycisza, powoduje rozładowanie napięć i stresu, z którymi spotykamy się na co dzień.

Czym są asany?
Asany są charakterystycznymi pozycjami fizycznymi jogi, wykonywanymi w stanie skupienia, które angażują konkretne mięśnie ciała do ćwiczeń przy minimalnym zużyciu energii. Asany są pozycjami wzmacniającymi mięśnie przy ich jednoczesnej zmniejszonej aktywności i rozluźnianiu. Różnią się od innych ćwiczeń fizycznych tym, że osiągana koncentracja i spokój umysłu nie są celem żadnych innych ćwiczeń fizycznych. Praktykowanie asan pozwala osiągnąć wysoką skuteczność ustępowania takich schorzeń jak nerwobóle kręgosłupa, bezsenność, trudności w koncentracji, zaburzenia menstruacyjne u kobiet. Zwiększa wydolność sercowo-naczyniową poprzez zmniejszenie tkanki tłuszczowej i poprawienie krążenia wieńcowego, usuwaza kłócenia pracy serca, obniża wysokie ciśnienie krwi wynikające z napięć psychicznych, powoduje poprawę przemiany materii. Korzystnie działa przy rwie kulszowej, otyłości, nadkwasocie, przewlekłym katarze, zaburzeniach oskrzelowych oraz polepsza pojemność oddechową.

Czym są pranajamy?
Kiedy przychodzimy na świat, pierwszą czynnością jaką wykonujemy jest wdech. Pranajamy to ćwiczenia oddechowe, polegające na świadomej kontroli oddychania. Różnią się od zwykłego głębokiego oddychania tym, że mają dużo większy wpływ na układ nerwowy niż na oddechowy. Będąc pod wpływem emocji, oddech staje się szybki i płytki, przy pełnym zrelaksowaniu staje się spokojny i wolny. Głęboki oddech wzmacnia i masuje wewnętrzne organy. Zazwyczaj nie wykorzystujemy do oddychania całej pojemności płuc, a niewystarczający dopływ tlenu do naszego organizmu, przyczynia się do zmęczenia i powstawania stresu. Pranajamy korzystnie wpływają na układ nerwowy- umysł uspokaja się i wycisza, poprawia się koncentracja poprzez zwiększoną ilość tlenu dopływającego do mózgu. Pranajamy zapobiegają także chorobom dróg oddechowych, korzystnie działają w chronicznych chorobach nosa i usprawniają procesy trawienia. Życie to oddech dlatego ćwiczący pozbywa się zmęczenia i cieszy się zdrowiem.

Facebook.com/SzkolaIwony
Joga.Wroc.pl – strona Szkoły Jogi Iwony Gawlickiej

Ilość wejść: 2132

Category: Umysł, Zdrowie

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>